Wettelijke wijzigingen in de Payroll in 2026

 

Elk nieuw jaar begint met een aantal aanpassingen of wijzigingen in wetten. Als gebruiker van AFAS hoef je je daar nooit druk over te maken. Wij bereiden alle aanpassingen ruim van tevoren voor, passen de software aan waar dat nodig is en helpen je snel op weg met heldere uitleg. Je voldoet probleemloos aan de nieuwe regels.

In deze blog kijken we eerst naar een aantal wijzigingen die relevant zijn voor HR en loonadministratie in het algemeen. Daarna noemen we drie specifieke wijzigingen die van toepassing zijn op de loonaangifte in onze software.

Het minimum uurloon gaat omhoog

Het minimumuurloon voor werknemers van 21 jaar en ouder gaat van € 14,40 naar € 14,71 bruto per uur. Ook de minimumlonen per uur voor bbl-leerlingen zijn verhoogd. Voor werknemers van 15-20 jaar gelden vaste minimumjeugduurlonen. Deze uurlonen zijn afgeleid van het wettelijk minimumuurloon.

Hier vind je de brutobedragen per maand, week of dag.

Wijzigingen in de loonaangifte

Er zijn diverse wettelijke wijzigingen die vanaf 1 januari 2026 invloed hebben op de loonaangifte. Dit hebben we in de software waar nodig al aangepast. Je vindt ze hieronder:

  • Loonkostenvoordeel oudere werknemers
    Voor oudere werknemers met een dienstbetrekking die dateert van eerder dan 1 januari 2024, blijft het loonkostenvoordeel gelden, maar bij een dienstbetrekking vanaf die datum is het loonkostenvoordeel met ingang van dit jaar afgeschaft.
  • Reiskosten- en thuiswerkvergoeding
    De reiskostenvergoeding is niet gewijzigd: net als vorig jaar mogen werkgevers onbelast een reiskostenvergoeding van € 0,23 per kilometer betalen. De thuiswerkvergoeding gaat wél omhoog, van € 2,40 naar € 2,45 per dag.
  • Loonbelastingen
    Ook dit jaar gelden er drie belastingschijven. Dit verandert er:
    • De bovenkant van de nieuwe schijf 1 gaat van € 38.441 naar € 38.883 in 2026 en kent een gecombineerd belasting- en premiepercentage van 35,70%.
    • De tweede schijf loopt van € 38.411 tot € 79.137 en het belastingpercentage bedraagt 37,56%.
    • Schijf 3 loopt vanaf € 79.137. Het belastingpercentage blijft staan op 49,5%.
  • Transitievergoeding verhoogd
    De transitievergoeding bij ontslag is verhoogd tot maximaal € 102.000.
  • Uitkeringen
    Alle uitkeringen stijgen door indexatie. Het gaat onder andere om de participatiewetuitkeringen (bijstand), IOAW, IOAZ, AOW, ANW, Wezenuitkering, Wajong, WW, IOW, WIA, WAO, Ziektewet en Toeslagenwet.

Wettelijke wijzigingen waarvoor AFAS is aangepast

1. Loonkostenvoordelen (LKV)

De rubriek Indicatie aanvraag loonkostenvoordeel doelgroep banenafspraak en scholingsbelemmerden is vervangen door de kleinere rubriek Indicatie aanvraag loonkostenvoordeel doelgroep banenafspraak.

Volgens de Wet banenafspraak, die sinds 1 januari 2026 van kracht is, moeten werkgevers een bepaald percentage van hun banen beschikbaar stellen voor mensen met een ziekte of handicap. Wie hieraan niet voldoet, kan een boete krijgen. Het kabinet doet dit om ervoor te zorgen dat mensen met een arbeidsbeperking vaker een baan krijgen bij reguliere werkgevers en stelt hier loonkostenvoordelen tegenover. Er is dus geen sprake meer van scholingsbelemmerden.

Meer informatie hierover volgt in het Handboek Loonheffingen 2026.

2. Aard arbeidsverhouding

Een kleine wijziging hebben we doorgevoerd bij de Aard van de arbeidsverhouding. We hebben de omschrijving van code 22 gewijzigd. Deze was WSW detachering bij reguliere werkgever en is geworden WSW detachering bij reguliere werkgever, niet zijnde een SW-bedrijf.

3. Reden voor einde arbeidsovereenkomst

De Belastingdienst past vanaf 2026 de codering voor het veld Reden einde arbeidsovereenkomst aan. Dit heeft alles te maken met duidelijkheid.

Code 31: Einde van rechtswege, om een andere reden verdwijnt. Daarvoor komen drie nieuwe codes in de plaats. Hierdoor ontstaat meer inzicht in de reden waarom een arbeidsovereenkomst eindigt.

Vanaf 2026 (Profit 7) kun je kiezen uit de volgende nieuwe codes:

  • 32 - Einde van rechtswege vanwege pensionering
  • 33 - Einde van rechtswege vanwege overlijden
  • 34 - Einde van rechtswege, om andere reden (zoals ontbindende voorwaarde)

Als je gewend bent om code 31 te gebruiken als voorkeurswaarde bij het profiel Uitdienst of Dienstverband afsluiten, past Profit dit automatisch aan zodra je overgaat naar Profit 7. De voorkeurswaarde voor code 31 is leeg, terwijl het veld Reden einde arbeidsovereenkomst zichtbaar is en kan worden gewijzigd. Hier kun je eenvoudig de juiste waarde kiezen aan de hand van de uitdiensttredingsdatum en reden voor beëindiging. Gebruikte je geen voorkeurwaarde? Dan doet Profit niets als je overgaat naar Profit 7.

Hoe kun je meebewegen?

  • Controleer of alle mutaties voor 2025 zijn verwerkt.
  • Maak voor uitdienstmeldingen in 2026 nieuwe profielen aan met code 32, 33 of 34.
  • Controleer alle medewerkers met een uitdiensttreding in 2026 die vóór de overgang naar Profit 7 zijn vastgelegd.
  • Controleer een eventuele filtering op de oude code 31 Einde van rechtswege, om een andere reden. Wijzig het filter naar de nieuwe codes.

Het jaar afsluiten in Payroll

Een belangrijke taak in december is de jaarafsluiting in Payroll. Als je dat niet doet, kun je niet beginnen met 2026. We hebben daar op de website een pagina voor gemaakt. Het enige dat je hoeft te doen, is de uitleg en instructies volgen. Ook vind je daar de nodige vragen en antwoorden. Kom je er toch niet uit, dan kun je vanaf die pagina naar een artikel waarin het hele proces om het jaar af te sluiten, wordt uitgelegd.

 

2026 opstarten in Payroll

Nadat je 2025 goed hebt afgesloten, kun je het nieuwe jaar opstarten in Payroll. Ook daarbij helpen we je. Op de webpagina Nieuw jaar in Payroll opstarten leggen we uitgebreid uit wat je moet doen, en in welke volgorde dat moet gebeuren. Daarbij nemen we uiteenlopende situaties mee, zodat ook jouw organisatie of branche aan bod komt.

We maken het je zo makkelijk mogelijk met AFAS Software. Als je op tijd begint met alles wat er moet gebeuren, kun je fluitend aan 2026 beginnen. Want dat is het basisprincipe van AFAS: één keer alles goed inrichten, en daarna gaat het bijna vanzelf

Werk je nog niet met AFAS?

Breng ook je HR- en salarisadministratie samen in één softwarepakket

Met de software van AFAS regel je zaken als salarisverwerking, verlof, verzuim en werving & selectie met één muisklik. Stroomlijn alle HR-processen en minimaliseer de administratie ervan!